Псориазисът се явява аномална реакция на организма към външни дразнители, в резултат на което на отделни участъци по тялото настъпва пълно отмиране на горния слой на кожата.
В норма е продължителността на цикъла на делене, с последващо съзряване на клетките, да бъде 21-28 дни, а в случай на псориазис този период се съкращава до 3-5 дни.
Днес, повечето специалисти са склонни да вярват, че псориазис е мултифакторно заболяване с наследствена етиология.
Има няколко теории за произхода на псориазис.
Съгласно първата, съществуват два вида на лишеи:
- първият се явява следствие от лоша работа на имунната система, поразява кожата и се предава по наследство; проявява се в млада възраст;
- вторият вид индикира за себе си след навършване на 40-годишна възраст; поразява ставите, ноктите; не се явява генетически обусловен и не се дължи на неизправност в имунната система.
Поддръжници на друга теория твърдят, че единствения фактор, който допринася за развитие на псориазис, се явява нарушение в имунната система, което е провокирано от най-разнообразни фактори:
- инфекциозни заболявания;
- нерационално хранене;
- студени климатични условия;
- злоупотреба с алкохол.
Според тази теория, псориазис се причислява към системни заболявания и може да се разпространи по вътрешни органи, стави и други тъкани. При поражение на ставите се развива т.нар. псориатичен артрит, при който страдат малките стави на ръцете и краката.
Появата на болестта се благоприятства от следните фактори:
- суха и тънка кожа;
- постоянен контакт с дразнещи агенти – битова химия, спиртни разтвори, козметични средства;
- прекомерна хигиена, която води до нарушаване на естествената защитна бариера на кожата;
- тютюнопушене, употреба на наркотични средства, алкохол – всичко това допринася за лоша циркулация на кръвта и храненето на кожата;
- прием на някои медикаменти;
- гъбични и бактериални инфекции;
- смяна на климатичния регион;
- стрес;
- употреба на пикантни и кисели храни, шоколад;
- алергични състояния;
- травми.