Няма как да говорим за псориазис и ковид-19 и да не споменем ваксинацията.
Според доклад на работната група по Псориазис (GPs) към Испанската академия по дерматология и венерология (AEDV):
- ваксините срещу коронавирус не влошават протичането на кожното заболяване с хронично-рецидивиращ ход
Тук правим уточнение, че това се отнася само за новите иРНК ваксини, които не използват отслабени или инактивирани части от вирус, за да предизвикат имунна реакция. Традиционните ваксини, които са на основата на атенюирани вируси, са противопоказни за пациенти на имуносупресивно или биологично лечение.
Ваксинация на фона на псориазис и ковид-19
„Досега не са правени проучвания на ваксините срещу ковид-19 сред пациенти, приемащи лекарства, които потискат или отслабват имунитета. Тепърва предстои да се установи ефектът им сред тази специфична група от хора. Не се очаква обаче конвенционалната системна терапия и биологичното лечение да са свързани с допълнителни усложнения от ковид ваксините“, прогнозират експертите.
По отношение на влиянието, което оказва системното лечение на псориазис върху ефекта от ваксинацията, специалистите са категорични, че:
- приемът на лекарства с активно вещество метотрексат или циклоспорин (циклоспорин А) намалява имунния отговор, предизвикан от някои ваксини
С оглед на това е добре да се обмисли спирането на лечението преди и след ваксинацията. При това трябва да се вземе предвид полуживотът на въпросните лекарства.
- използването на медикаменти с диметил фумарат не създава предпоставка за намалена имуногенност (най-висока ефективност) на ваксините
- лекарствените средства с апремиласт не водят до понижено производство на антитела
Що се отнася до биологичните лекарствени продукти…
- анти-TNF агентите могат да намалят производството на антитела, които се индуцират от някои ковид ваксини, но не понижават значително осигурената защита
- устекинумаб, секукинумаб и иксекизумаб не намаляват ефективността на ваксините
Към момента няма данни за влиянието на най-новите биологични лекарства върху ефекта от ваксинацията. Учените обаче предполагат, че те ще се държат като останалите медикаменти в съответния им клас.
Още полезна информация за псориазис и ковид-19 е налична в…
интерактивния сайт на програма Псоралек – www.psoralek.com. Програмата обединява усилията на всички, свързани с проблема:
- висококвалифицирани медицински специалисти
- фармацевтичната индустрия
- мрежа от клиники и консултативни центрове в страната
- пациенти
Благодарение на знанията, информацията и опита на всички тях се осигурява цялостна висококачествена грижа за хората с псориазис. Като част от контрола на заболяването Програмата организира:
- онлайн консултация
- прегледи в София и останалите градове в страната
- училища за псориазис
Предлаганите услуги са висококачествени. Всеки заинтересован може да получи повече информация за тях с позвъняване на тел.: (+359) 2 983 6211 или като пише на имейл: contact@psoralek.com.